Usposabljanje dijakov ambasadorjev

Socialna akademija v sodelovanju z Evropskim parlamentom in Fakulteto za družbene vede izvaja evropski izobraževalni program, imenovan Šola ambasadorka Evropskega parlamenta.

Program je namenjen ozaveščanju in izobraževanju srednješolskih učiteljev in nas dijakov o Evropski uniji, zlasti o evropski parlamentarni demokraciji, ter usposabljanju za aktivno državljanstvo.

in 30. marca 2019 smo se dijaki ambasadorji Beno Ferlič, Marko Rafolt, Eva Ekart in Rok Tuš udeležili usposabljanja v Ljubljani. Predstavljali smo našo šolo, III. gimnazijo Maribor. Program je bil odlično organiziran, izvedeli smo veliko novih informacij, in sicer kaj pomeni EU v vsakdanjem življenju in kaj lahko storimo, da bo prihodnja Evropa taka, kot si jo želimo. Evropejci se soočamo s številnimi izzivi, od migracij do podnebnih sprememb, od brezposelnosti med mladimi do varstva zasebnosti.

Razmišljali smo, kako lahko sami pripomoremo k temu, da bo letošnji slogan »Tokrat grem volit«, akcija, ki poziva mlade k aktivni udeležbi pri odločanju in s tem krojenju evropske politike, čim bolje sprejeta.

Spoznali smo tudi osnove multimedije (snemanje videa, montaža). Pripravili smo promocijski video za kampanjo »Tokrat grem volit«. Razdeljeni po skupinah smo pripravili načrte za kampanjo, kako spodbuditi mlade k udeležbi na volitvah.

Zavedamo se, da sta kritično mišljenje in politično-državljanska osveščenost, bistvenega pomena na naši poti do dejavnih in odgovornih državljanov.

Rok Tuš, dijak ambasador